20090504

Mert & Marcus90 ların ortalarında İngiltere'de tanışan Mert & Marcus çocukluklarından beri değişik şekillerde göstermişler modaya olan ilgilerini. Mert (Alaş), Türkiye'nin moda sektörüne karşıki ilgisizliğinden sıkıntılı halde Ankara'da yaşarken, 19 yaşında dil okumak için Londra'ya taşınmış. Burda Duran Duran, the Brand New Heavies gibi grupların albüm kapaklarını çekerek fotoğraf dünyasında isim yapmaya çalışan Marcus (Piggott) ile tanışmış. Marcus, daha önce hiç profesyonel olarak fotoğrafla uğraşmamış olan Mert'i birlikte çalışmaya ikna etmiş.

1997 yılında ünlü moda dergisi Dazed&Confused'da fotoğraflarının yer almasıyla Mert & Marcus fotoğraf dünyasına sağlam bir adım atmışlar. Bundan sonra ünlü giyim ve aksesuar markaları için reklam çekimleri yapmışlar ve birçok dergi için moda dosyaları hazırlamışlar.

Mert & Marcus'un eserleri fotoğraf dünyasında kimi tartışmalara neden olmuş çoğu zaman. Bu tartışmaların en büyük nedeni, resimlerinde photoshop kullanmaları. Onlara göre memnun olmadıkları noktalarda bilgisayarlardan destek almak son derece olağan bir çözümken, bazı fotoğrafçılar bunu başarısızlık ve kandırmaca olarak tanımlıyor.Plastik gibi parlak ve pürüzsüz ciltler, gerçekdışı duran renkler, kontrastı artırılmış kareler ve mükemmel oranlar Mert & Marcus'un fotoğraflarının vazgeçilmez öğeleri.

Hiç yorum yok: