20090824

Nick Georgiou

Nick Georgiou, 1980 New York doğumlu sokak heykelcisi. İlginç bir biçimde babası Kıbrıslı ve annesinin kökeni de İzmir. Kıbrıs'ın Türk istilasında savaş esiri olmuş akrabarlarla geçmiş çocukluğu. Türk düşmanı olması olası gibi geldi bana. Zira annesi de 1922 mübadelesinde İzmir'den kaçan bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş. (Bunlar röportajında ilk verdiği bilgiler)

Nick Georgiou, gazete kağıtları, kitap, dergi sayfalarından sokak heykelleri yapıyor. Bir gün, internetin tüm basılı malzemeyi yok ettiğinin farkına varıp kolları sıvamış. "Benim sanatım, sadece bugünün toplumunda basılı dünyanın çöküşüyle değil, aynı zamanda onun sanat olarak yeniden doğuşuyla da ilgili" gibi havalı da bir cümleyle tanımlıyor sanatını."Benim sanatımın ana teması yenileme. Basılı malzemeyi yeni biçimlere sokarak onlardan yeni anlamlar çıkarmış oluyorum."

Heykelleri New York sokakları ve bazı galerilerde sergilenen Nick Georgiou'nun bir de, o eleştirdiği intenet ortamında "...internet sayesinde de dünyayla paylaşıyorum heykellerimin sokaktaki fotoğraflarını" dediği bir blogu var.

Buyrun burdan yakın.

Hiç yorum yok: